Backup strony www dlaczego trzeba go robić?

Technologie

Written by:

Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się, aby nie móc zalogować się do panelu administracyjnego serwisu. Lub też z bliżej nieznanych powodów strona internetowa stała się niedostępna. To właśnie przed takimi wypadkami chroni backup strony www. Bez względu na to czy jesteś właścicielem portalu czy tylko jego administratorem powinieneś zainteresować się tym czy twoja strona posiada kopie zapasowe i jak często są one wykonywane oraz gdzie są przechowywane.

Zawsze aktualny backup strony www

Utrata danych elektronicznych niewątpliwie bywa dotkliwa i niestety bardzo częsta. Nawet zawodowcom się przytrafia. Często powodem jest zbytnia pewność siebie i bagatelizowanie zagrożeń. Czasem wystarczy jeden klik by usunąć przypadkowo całą witrynę. By do tego nie doszło zawsze powinniśmy mieć aktualną kopię witryny internetowej. Słowem kluczem jest aktualna, bowiem backup strony www wykonany lata temu, kiedy zakładaliśmy portal niewiele nam pomoże. Kopie zapasowe strony nie mają ograniczeń co do częstotliwości zapisu. Dlatego też możemy wykonać kopie po każdej aktualizacji na stronie.

Każdą stronę internetową można skopiować i przechować na wypadek gdyby na przykład podczas aktualizacji uległa awarii. Zdarza się często, że eksperymentujemy ze stroną i nie będąc pewnym efektu zastosowanych wtyczek, możemy ją uszkodzić i nie umieć wrócić do jej poprzedniego stanu. Właśnie kopia zapasowa strony internetowej chroni nas w takich sytuacjach. Mając kompletny backup strony www wraz z bazą danych nie jest problemem odtworzyć witrynę w dawnej postaci.

Nieprzewidziane okoliczności

Poza własnym zawinionym działaniem strona może ulec usunięciu lub blokadzie w wyniku rozmaitych zdarzeń niezależnych od administratora. Bywa, że nie zdajemy sobie z tego sprawy jak wiele zagrożeń w sieci czyha na serwisy internetowe. Poza ewidentną kradzieżą, hejtem i hakerami wystąpić może mnóstwo zdarzeń nieprzewidzianych. Na takie okoliczności warto być przygotowanym i zabezpieczonym. Kopia zapasowa strony internetowej nic nas nie kosztuje. To inwestycja zaplanowania samoczynnego backupu za pośrednictwem dedykowanej w tym celu wtyczki.

Jeśli nie jesteś przekonany do swoich umiejętności jak poprawnie to zrobić, sprawdź artykuł na blogu firmy WHITEGHOST: Jak wykonać kopię zapasową i przywrócić witrynę WordPress. Tekst przeprowadzi Cię krok po kroku przez instalację i konfigurację wtyczki w panelu administracyjnym CMS-a.

Przechowywanie kopii

Bez wątpienia równie ważne co samo wykonanie kopii zapasowej jest jej przechowywanie. Jeśli bardzo nie chcemy stracić dorobku naszej witryny powinniśmy postarać się o rozlokowanie kopii zapasowych w różnych miejscach. Na różnych serwerach. Nawet jeśli jedna lokalizacja nas zawiedzie, druga ulegnie awarii to trzecia zapewni nam dostęp do potrzebnych danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *