Balustrady całoszklane czy może wypełnione szkłem? Co wybrać, by nie żałować?

Dom / Mieszkanie

Written by:

Coraz większą popularnością cieszą się balustrady wykonane ze szkła. Niewątpliwie prezentują się niezwykle elegancko, eklektycznie, ale są także niezwykle uniwersalne i pasują do każdego wnętrza, zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu. Oczywiście tutaj trzeba zastanowić się, czy wybrać wypełnione szkłem balustrady, czy może zdecydować się na te balustrady całoszklane?

Wypełnione szkłem balustrady – klasyczne rozwiązanie do klasycznych wnętrz

Najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są konstrukcje wypełnione szkłem. W tym przypadku można zastosować np. stalowe słupki, zarówno okrągłe, jak i kwadratowe. Takie rozwiązania są najbardziej tradycyjne. Oczywiście konstrukcje balustrady można też wykonać z innych materiałów, np. drewna, gdzie widoczne na powierzchni słoje i sęki sprawiają, że jego rysunek jest unikatowy. Zarówno stalowe słupki, jak i te wykonane z drewna doskonale sprawdzają się w kolonialnych aranżacjach, ale także vintage. Warto tutaj wiedzieć nieco o konstrukcji takich balustrad, gdzie każdy element poziomy powinien znajdować się pomiędzy ścianami bocznymi ze szkła. Z kolei szkło jest przytwierdzane do konstrukcji balustrady za pomocą łączników, np. zaciskowych, czy talerzowych. Ewentualnie można zastosować mocowania punktowe.

Balustrady całoszklane – design na miarę XXI wieku

Dla osób, które szukają zdecydowanie bardziej nowoczesnych rozwiązań, najlepiej sprawdzą się balustrady całoszklane. Warto wiedzieć, że w przypadku tego rodzaju balustrad szklanych nie stosuje się jakichkolwiek elementów konstrukcyjnych. Dlatego też tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego szkła. Oczywiście musi być ono bardzo wytrzymałe. Zatem najlepiej sprawdzi się hartowane. Takie balustrady szklane mocuje się do stropu bądź też schodów za pomocą łączników punktowych lub liniowych.

Polecamy: Szklane panele z grafiką pomysły na piękną kuchnię

Jeżeli stosuje się rotule punktowe, to konieczne jest nawiercanie cylindrycznych bądź stożkowych otworów w szkle. Z kolei między szkłem a nakrętką należy umieścić uszczelki. Warto również wiedzieć, że w przypadku mocowań punktowych należy odstawiać szkło na odległość kilku milimetrów od płaszczyzny, do której zostaje mocowane.

Zarówno jedna, jak i druga opcja jest świetnym wyborem, przy czym balustrady wypełnione szkłem lepiej pasują do klasycznych aranżacji, z kolei balustrady całoszklane do nowoczesnych. Trzeba zdawać sobie sprawę, że bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniego szkła, najlepiej wybierać hartowane bądź zahartowane, które wykazują znaczną odporność i wytrzymałość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *