Kanały instalacji elektrycznych a estetyka ich zastosowania

Dom / Mieszkanie

Written by:

Montaż instalacji elektrycznej, zawsze niesie za sobą spore trudności. Tak samo jak zresztą prowadzenie jakichkolwiek prac modernizacyjnych. Wynika to przede wszystkim ze sposobu montażu instalacji. Obecnie najczęściej jest to montaż pod tynkowy. Przewody elektryczne prowadzone są pod tynkiem, w odpowiednich rurkach. Jest to owszem rozwiązaniem bardzo estetycznym, aczkolwiek w razie konieczności wymiany przewodów nastręcza trudności. Dlatego też, lepszym rozwiązaniem w tym zakresie wydają się być kanały instalacji elektrycznych. Zarówno te montowane naściennie, jak i te, montowane wewnątrz ściany, aby ich maskownica znajdywała się bezpośrednio w płaszczyźnie ściany.

Jak montujemy kanały instalacji elektrycznych?

Jeśli chodzi o montaż kanałów instalacji elektrycznych, to mamy tutaj dwa ich typy. Jedne montowane są nad tynkowo, i z reguły będą to kanały montowane w pomieszczeniach technicznych. Drugim typem są kanały montowane w płaszczyźnie ściany. Tego typu kanały instalacji elektrycznych, stanowią idealne rozwiązanie do naszych pomieszczeń mieszkalnych. Aby zamontować tego typu kanały, należy w pierwszej kolejności wykuć kanał w ścianie o nieco większych wymiarach niż nasze kanały z PCV. Następnie kanały układamy na kleju lub piance montażowej, w taki sposób, aby zewnętrzna maskownica znajdywała się idealnie w płaszczyźnie ściany. Dodatkowo, kanały co jakiś czas wzmacniamy kołkiem rozporowym, do ściany, aby mocowanie było mocniejsze. Potem już wystarczy tylko uzupełnić wszystkie braki dookoła kanałów, i można będzie przystąpić do montażu instalacji. Tutaj bardzo istotną kwestią jest to, iż bezpośrednio do kanałów możemy montować gniazdka wszelkiego rodzaju i łączniki. Wystarczy skrócić maskownicę, a następnie na specjalnie przygotowane zatrzaski wcisnąć gniazdko elektryczne, antenowe czy też sieciowe. Jest to bardzo wyraźnym ułatwieniem montażu całej instalacji, wobec czego warto o tej kwestii pamiętać.

Dlaczego kanały instalacji elektrycznych są tak dobrym rozwiązaniem?

Z całą pewnością wielu zada właśnie takie pytanie. Otóż, kanały instalacji elektrycznych niosą za sobą całkiem sporo korzyści. Warto sobie o nich powiedzieć nieco więcej, gdyż pozwoli nam to na łatwiejsze podejmowanie decyzji w tym zakresie. Do najbardziej korzystnych aspektów w tym przypadku należy tutaj więc zaliczyć:

  • Możliwość montażu gniazdek bezpośrednio do kanałów
  • Kanałami można prowadzić wszystkie instalacje w domu: elektryczną, antenową, internetową
  • Łatwe maskowanie przewodów – wystarczy nałożyć listwę maskującą.
  • Brak konieczności kucia ścian w przypadku jakichkolwiek awarii elektrycznych, czy też konieczności wymiany przewodów.
  • Możliwość dobrania odpowiedniej kolorystyki maskownic, dzięki czemu możemy je wtopić w kolor ścian.

Mamy tutaj więc do czynienia z całym szeregiem konkretnych korzyści. Jeśli zdecydujemy się na kanały instalacji elektrycznych w naszym domu, z całą pewnością odczujemy poprawę komfortu. Szczególnie w chwili, kiedy koniecznością będzie dołożenie nowych gniazdek, wprowadzenie nowej instalacji, na przykład światłowodowej, czy też naprawa istniejących przewodów i gniazdek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *