Samochód zastępczy z wypożyczalni

Firmy / Usługi

Written by:

Kiedy przydarza się nam na drodze nieprzyjemna stłuczka lub co gorsza poważny wypadek i nasz samochód musi zostać odholowany do warsztatu mamy prawo oczekiwać że dostaniemy od ubezpieczyciela samochód zastępczy. Przede wszystkim warto wiedzieć iż koszty za wynajem samochodów zastępczych ponosi sprawca wypadku, a konkretnie ubezpieczyciel OC sprawcy. Jest to stosunkowo wygodna forma rekompensaty. Dzięki autu zastępczemu poszkodowany nadal może korzystać z samochodu jednak nie swojego. Jest to usługa ograniczona czasowo na czas naprawy uszkodzonego pojazdu.

Ten sam komfort

Co istotne wynajmując samochód jako samochód zastępczy możemy pozwolić sobie na ten sam standard. W praktyce oznacza to tyle, ze uszkadzając samochód miejski nie możemy rozważać nad wynajmem limuzyny. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy świadomie godzimy się dopłacić różnicę pomiędzy wynajmem auta miejskiego a samochodu w typie limuzyny. Wypożyczalnia samochodów z łatwością nam przeliczy koszty i pomoże załatwić formalności. Warto mimo to zapytać ubezpieczyciela o dokładne warunki zwrotu kosztów, bo niestety rzadko ubezpieczyciel sam wykłada na wynajem auta. Zwykle to poszkodowany najpierw musi zapłacić za wypożyczenie samochodu a dopiero potem zwrócić się do ubezpieczalni o refundacje kosztu. Do każdego takiego wniosku niezbędne jest też udowodnienie iż potrzeba wynajmu wynika bezpośrednio ze szkody.

Nieścisłości wokół aut zastępczych

Niestety ubezpieczyciele usiłują zaoszczędzić na kosztach szkód wypadkowych jak tylko się da. Samochód zastępczy jest pierwszą z takich oszczędności. Towarzystwa ubezpieczeniowe robią wszystko aby tylko klienci nie korzystali z prawa do wypożyczenia samochodu. Aby zniechęcić do wypożyczenia limitują czas na jaki samochód można wynająć. Poza tym istotnym ograniczeniem jest kwestia wypożyczenia i oddania samochodu z wyznaczonych wypożyczalniach, które znajdują się z reguły bardzo daleko od zamieszkania klienta. W ten sposób niewielu klientów wybiera wynajem samochodów zastępczych, gdyż koszty obsługi wynajmu są zbyt duże.

One Reply to “Samochód zastępczy z wypożyczalni”

  1. WinstonSmith pisze:

    Warto zapisać sobie numer dobrej wypożyczalni nigdy nie wiadomo kiedy się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *