Jak zostać projektantem wnętrz

Dom / Mieszkanie

Written by:

Gusty bywają różne. Każdy ma swoje wyobrażenie piękna, wygody i mody. W internecie znajdziemy dla każdego coś miłego. Projektowanie wnętrz może być doskonałym hobby i zabawą. Początki bywają trudne, wymagają nieustannych zmian, przestawiania, przemalowywania aż pomysły staną się trafniejsze. Doświadczenie znacząco pomaga w projektowaniu. Aby zostać projektantem musimy zdawać sobie sprawę iż projektujemy na zlecenie, nie dla siebie, stąd musimy umieć uwzględnić preferencje klienta, nawet jeśli nie są kompletnie w naszym guście.

Początkowo potrzebne są wzorce

Zanim zaczniemy sami tworzyć projekty wnętrz dobrze jest korzystać z wzorcowych projektów modyfikując je własnymi pomysłami. Z czasem będziemy w stanie sami stworzyć ciekawy projekt od początku do końca. Etap prób, błędów i rozwoju kreatywności to sprawa indywidualna. Czasem trwa rok, czasem dziesięć lat.

Zamiłowanie do projektowania

Niektórym projektowanie przychodzi bez trudu, projektują wszystko zanim cokolwiek wykonają. Rysunki, wizualizacje, szkice, pomiary. Inni swoje projekty mają w głowie, bez pomiarów i przymiarek, próbek są w stanie zrealizować niesamowite projekty wnętrz. Każdy ma swój sposób na piękne wnętrze. Chcąc zostać projektantem trzeba wypracować w sobie pewne schematy warto więc mieć dobre wzorce. Przyglądając się katalogom, pracy projektantów, poznając ich warsztat można wybrać to co nam pasuje najlepiej.

By zostać projektantem ucz się na błędach

Najlepsze efekty w nauce przynosi popełnianie błędów. Każdy projektant w swej karierze popełnił ich zapewne co najmniej kilka. To nie wstyd ani powód do zakończenia kariery. Błędy zapadają w pamięć, dzięki czemu łatwiej jest ich w przyszłości unikać. Ponadto przy każdym projekcie warto skorzystać z podpowiedzi i porad bardziej doświadczonych projektantów unikając chybionych rozwiązań.

Z głębi serca

Pierwsze pomysły biorą się zwykle gdzieś z głębi swej duszy. Poprzez obserwacje oraz własne preferencje można tworzyć swój styl. Jednak własny styl projektów możliwy jest tylko u projektantów z dużym doświadczeniem, bowiem wymaga uwzględnienia cech praktycznych, własnych przekonań, jak również obiektywnych zasad funkcjonalności, jak też trendów modowych w designie. Nie jest łatwe żonglowanie możliwościami projektowymi. Zanim zdecydujemy o świadczeniu usług projektowych warto mieć bogate portfolio. To nasza wizytówka jako projektanta, o wiele ważniejsza od dyplomu, ukończonych kursów i innych dokumentów uwierzytelniających wiedzę fachową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *